Rad s korisnicima temelji se na činjenici da svi ljudi posjeduju sposobnosti, snagu i potencijal.

Psiholog svakodnevno vodi formalne i neformalne razgovore s korisnicima, s ciljem pružanja podrške i pomoći u rješavanju poteškoća. Rad psihologa provodi se individualno i grupno. Individualni rad je savjetovani i podržavajući u skladu s potrebama, interesima I mogućnostima osobe. Psihodijagnostika, prikupljanje podataka, opservacija te multidisciplinarni pristup osobi se provode kako bi se osoba što bolje upoznala te se za nju kreirao individualni plan oporavka. . Grupni rad podrazumijeva strukturirana druženja s unaprijed određenim ciljem. Neformalni grupni rad se provodi s ciljem upoznavanja, razumijevanja i pomoći u svakodnevnim izazovima s kojima se korisnici susreću.

Kroz psihološki tretman postiže se to da osoba postaje osnažena, lakše se prilagođava te razvija svoje vještine što joj pomaže u lakšem suočavanju s mogućim krizama.

Krajnji cilj je poboljšanje kvalitete života.

Socijalni pedagog pruža potporu u psihosocijalnom funkcioniranju i socijalnoj integraciji korisnika.

Zadaci socijalnog pedagoga su:

  • Sociopedagoška dijagnostika koja podrazumijeva utvrđivanje sociopedagoških svojstava i potencijala kako  pojedinaca tako i grupe, s ciljem objašnjenja i predviđanja njihovog ponašanja, pronalaženja uzroka takvog ponašanja u svrhu planiranja i provođenja sociopedagoškog tretmana;
  • Sociopedagoški tretman i savjetodavni rad se sprovode s ciljem zaštite, održavanja i poboljšanja mentalnog zdravlja pojedinca i grupe, te poboljšanju kvaliteta života korisnika, a da se pritom optimalno iskoriste individualni potencijali pojedinca i grupe;

Edukacijske aktivnosti podrazumijevaju očuvanje postojećih znanja korisnika, ali i usvajanje novih specifičnih sociopedagoških  znanja i vještina koje će unaprijediti kvalitetu svakodnevnog funkcioniranja korisnika.

Sve aktivnosti socijalnog pedagoga se odvijaju kroz individualne tretmane i rad u grupi, ali i kroz organizirane aktivnosti poput društvenih  i takmičarskih igara, ples i slušanje muzike, šetnja i boravak vani, a sve s ciljem  svrsishodno provođenje slobodnog vremena, a što doprinosi očuvanju i blagostanju mentalnog zdravlja naših korisnika.

Edukator – rehabilitator je stručnjak koji radi s djecom i odraslim osobama s intelektualnim teškoćama  koje mogu pratiti oštećenje vida, oštećenja sluha, kronične bolesti, oštećenja jezično-govorne-glasovne komunikacije i specifične teškoće u učenju. Provodi edukaciju i rehabilitaciju, profesionalno savjetovanje i osposobljavanje, te različite vrste terapija tijekom kojih pruža potporu korisniku. Edukacijski rehabilitator prepoznaje i uočava potrebe korisnika, provodi procjenu u cilju unapređivanja funkcionalnih sposobnosti i razvoja individualnih potencijala, stjecanja akademskih i socijalnih znanja i vještina, profesionalnog osposobljavanja/rehabilitacije, unapređenja životnog okruženja i kvalitete života korisnika. Samostalno i timski kreiraju, primjenjuju i vrednuju plan podrške u odgoju i obrazovanju, zapošljavanju i uključivanju osoba s teškoćama u život socijalne zajednice.

Okupacijski terapeuti pomažu korisnicima u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti i zadataka. Pomažu im voditi samostalniji i aktivniji život. Pružaju im svakodnevnu podršku, da se nose sa problemima i uključe u svakodnevni život podučavanjem veština kao što su upravljanje vremenom, novcem, korišćenjem javnog prevoza te obavljanje jednostavnih poslova koji podrazumijevaju brigu o sebi te brigu o prostoru oko sebe. Okupacione aktivnosti provode se na odjelima gdje korisnici borave, kao i u radionicama kao što su Art radionica, radionica ručnih radova, radionica prirodne kozmetike, šnajderaj, radionica sublimacijskog tiska

Osnovna težnja okupacijskih aktivnosti je pronalaženje i jačanje pozitivnih snaga pojedinca, kao i izgradnja pozitivne slike o sebi i sredini u kojoj pojedinac živi.

Slobodne aktivnosti
U okviru programa rada planira se i svrsishodno organiziranje slobodnog vremena za korisnike pa tako svake godine planiramo odlaske na ljetovanja, zimovanja, izlete, koncerte, predstave i sl. manifestacije.

U sklopu Ustanovu djeluje i caffe Lavanda gdje korisnici provode mnogo vremena uživajući u ljepotama prirode, ponudi i druženju.